Skip to main content

Contacts


Service Requests, Referral and Scheduling

Mary Alice Garcia - Administrative Assistant III
ITSReception@txstate.edu
Alkek 108
245.2319

Instructional Technologies Support (ITS)

Dr. Carlos Rodolfo Solis, Associate Vice President
carlos.solis@txstate.edu 
(512) 245-1799
153 Alkek Library

(Projects: Requires log-in)

Karen Farnsworth, Senior Admin Assistant
k_f75@txstate.edu
(512) 245-1799
153 Alkek Library

 

Estella Gonzales, Head Accounting Clerk
eg01@txstate.edu
(512) 245-6121
153 Alkek Library

 

Matry Gonzales, Accounting Clerk II
m_g446@txstate.edu
(512) 245-6884
153 Alkek Library

Learning Experience Design

Tamarin Butcher - Staff  
Instructional Designer  
ALK 147  
(512) 245-5204  
Kasey Crystal Ford - Staff  
Instructional Designer  
SON 359 C  
(512) 716-2967  
Komal A Gandhi - Staff  
Instructional Designer  
ALK 153  
(512) 245-6121  
Danyelle Hennington - Staff  
Sr Instructional Designer  
ALK 153  
(512) 245-6121  
Ann E Jensen - Staff  
Dir, Learning Experience Design  
ALK 133.8  
(512) 245-2632  
Jesse Michael Lang - Staff  
On-Line Course Developer  
ALK 153  
(512) 245-6121  
Gwendolyn May Morel - Staff  
Supv, Learning Exp Design  
ALK 147  
(512) 245-7313  
Michelle Fulks Read - Staff  
Instructional Designer  
ALK 147  
(512) 245-7372  
Drew R Schaetz - Staff  
On-Line Course Developer  
ALK 133  
(512) 245-2402  
Patrick A Smith - Staff  
Asst Dir, Learn Exp Design  
ALK 133.8  
(512) 245-2319  
Liz Strand - Staff  
Instructional Designer  
ALK 133.8A  
(512) 245-1647  
Brian Sutherland - Staff  
On-Line Course Developer  
ALK 133  
(512) 245-1728  
Sean Taylor - Staff  
On-Line Course Developer II  
ALK 133.8  
(512) 245-8620  
Jennifer Dione Williams - Staff  
Administrative Asst II  
ALK 147  
(512) 245-4002  

Learning Spaces

Jan Carmack Bunker - Staff  
Coord, Microcomputer Lab II  
ASBS 205  
(512) 245-2319  
Amanda Marie Cerrillo - Staff  
Coord, Microcomputer Lab I  
ALK 401  
(512) 245-1797  
Brianne P Corn - Staff  
Media Technician I  
CENT TT160  
(512) 245-2319  
Christopher G Dean - Staff  
Asst Dir, Learning Spaces  
ALK 145  
(512) 245-2319  
Edward W Ellis-Lai - Staff  
Technology Integration Spclst II  
ALK 145  
(512) 245-2319  
Alex Endacott - Staff  
Technology Integration Spclst I  
ALK 153  
(512) 245-6121  
Joe Ray Fathree - Staff  
Media Technician I  
ALK 153  
(512) 245-6121  
Atkins N Fleming - Staff  
Asst Dir, Learning Spaces  
ALK 145  
(512) 245-5514  
Jarrett Parker Hand - Staff  
Media Technician I  
AVRY 112  
(512) 716-4220  
Michael S Harrison - Staff  
Technology Integration Spclst I  
ALK 145  
(512) 245-2319  
Daniel C Henderson - Staff  
Technology Integration Spclst II  
ALK 149  
(512) 245-2319  
Joshua Adam Howard - Staff  
Systems Programmer II  
ALK 100  
(512) 245-4025  
Scott A Johnson - Staff  
Coord, Microcomputer Lab I  
ALK 100  
(512) 245-9184  
Ray Licon - Staff  
Technology Integration Spclst I  
AVRY 112  
(512) 716-4221  
L. Renee Ness - Staff  
Supv, Learning Spaces  
ALK LBJ 4-16.14  
(512) 245-2319  
Steven Carter Ness - Staff  
Technology Integration Spclst II  
ALK 145  
(512) 245-3172  
Mike O'Neal - Staff  
Technology Integration Spclst I  
ALK 145  
(512) 245-1009  
Enyinna Ochulor - Staff  
Systems Programmer I  
ALK 153  
(512) 245-7498  
Stephen D Peacock - Staff  
Technology Integration Spclst II  
AVRY ALKEK 145  
(512) 245-6524  
Brian K Shanks - Staff  
Dir, Learning Spaces  
MCOY 112  
(512) 245-2319  
Debra Lee Sole - Staff  
Administrative Asst III  
ALK 108  
(512) 245-3172  
Floyd Lawrence Stull - Staff  
Coord, Microcomputer Lab III  
ALK 108  
(512) 245-2319  

Learning Applications Solutions

Steffanie Erika Agnew - Staff  
User Services Consultant I  
ALK 133  
(512) 245-4091  
Rachel Joy Canfield - Staff  
User Services Consultant I  
ALK 133  
(512) 245-7447  
Zachary Collins - Staff  
User Services Consultant II  
ALK 109  
(512) 245-2961  
Anne Marie Faber - Staff  
Programmer Analyst I  
ALK 133  
(512) 245-6521  
Tracy Catherine Fear - Staff  
User Services Consultant I  
ALK 133  
(512) 245-6502  
Matthew R Garza - Staff  
User Services Consultant I  
ALK 133  
(512) 245-7505  
Laura Louise Jones - Staff  
User Services Consultant II  
ALK 133  
(512) 245-6334  
Yuanhua Qu - Staff  
Programmer Analyst II  
ALK 133.2  
(512) 245-2319  
Jimmy Rico II - Staff  
User Services Consultant II  
ALK 108  
(512) 245-2319  
Chris Schauer - Staff  
Programmer Analyst II  
ALK 153  
(512) 245-4945  
Rori Parks Sheffield - Staff  
Dir, Learning Applications Solutions  
ALK 109  
(512) 245-2319  
Whitten J Smart - Staff  
Supv, Learning Applications Solutions  
ALK 133.6  
(512) 245-8622  
Jeff Snider - Staff  
Asst Dir,Learning Applications Solutions  
ALK 133.1  
(512) 245-2319  
Charles Adrian Tabor - Staff  
Programmer Analyst II  
ALK 108  
(512) 245-1652  
Nickolaus-Reh K Wing - Staff  
Sr Programmer Analyst  
ALK 133  
(512) 245-8823  

Instrutional Media Group

Maria Balandra Ruiz - Staff  
UI/UX Designer  
ALK 133  
(512) 245-4302  
Dean Brennan - Staff  
Supv, Instructional Media  
ALK 133.7  
(512) 245-1602  
Kris Ferguson - Staff  
Digital Video Specialist  
ALK 137  
(512) 245-1628  
Robyn L Herry - Staff  
Digital Video Specialist  
ALK 133.6  
(512) 245-1908  
David S Keslick - Staff  
Digital Video Specialist  
ALK 153  
(512) 245-6121  
Veronica A Mazuca - Staff  
Video Ntwrk Spclst II  
ALK 149  
(512) 245-2319  
Anlo Sepulveda - Staff  
Digital Video Specialist  
ALK 138  
(512) 245-2319  
Laura Trial - Staff  
Dir, Instructional Media  
ALK 153.2  
(512) 245-9929